تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

متن

   ===

   

  قلم ابزاری شگفت‌انگیز در تحول و تعالی...

  بنویس تا آشکار گردد

  کُد مطلب: ٣٨٧٣

  تعداد نمایش مطلب: 7542

  ‌ساعت‌و تاریخ درج مطلب: ١٣:٢٦ يکشنبه ٢٦ تير ١٣٩٠

     

   

   

   اعوذ بالله من شیطان رجیم

  پناه می‌برم به خداوند بزرگ از شیطان دورشده( و دور کننده)

   بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ‏

  با اسم پر مسمای خداوندی که رحمتش به تمامی هستی منتشر است و به ریزترین ذرات هستی نیز عشق می‌ورزد

  اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِى خَلَقَ(سوره علق  آیه 1)

  بخوان با اسم پُر مسمای پروردگارت که خلق نمود

  خَلَقَ الْانسَانَ مِنْ عَلَقٍ(2)

  انسان را از علق(یک چیز چسبنده) خلق نمود

  اقْرَأْ وَ رَبُّكَ الْأَكْرَمُ(3)

  بخوان که پروردگارت از هر صاحب کرامتی بزرگتر و کریم‌تر است

  الَّذِى عَلَّمَ بِالْقَلَمِ(4)

  همان کسی که به وسیله قلم آموخت(آشکار نمود)!

  عَلَّمَ الْانسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْ(5)

  به انسان آن چیزی را که برایش معلوم نبود آموخت( برایش آشکار نمود)

  كلاََّ إِنَّ الْانسَانَ لَيَطْغَ(6)

  اما متاسفانه چنین نیست  و انسان طغیان می‌کند

  أَن رَّءَاهُ اسْتَغْنىَ(7)

  همینکه خودش را بی‌نیاز می‌بیند!!!

  إِنَّ إِلىَ‏ رَبِّكَ الرُّجْعَى(سوره علق آیه 8)

  اما مسلماً برگشت و مرجع به سوی پروردگارت است !!!

   

   

  مناسبت مطلب :

  روز 9 تیر امسال(سال 1390) مصادف با 27 رجب هجری قمری روز مبعث رسول گرامی اسلام بود ،روزی که بشری از عالم انسانیت(فراموش‌کاری) خارج شد و با 4دهه تلاش و جدیت، خودش را شایسته عضویت در شبکه شعوربرتر نمود . آری 27 رجب هر سال یادآوری کننده برانگیخته شدن رسولان است ، مامورانی الهی که هر کدام برای ماموریت و رسالت خاصی برگزیده شده بودند و با اعتقاد کامل و ریسک پذیری بالا طرح الهی‌شان را دنبال نمودند و باعشق و ایثار وصف‌ناشدنی انسان‌های زمانشان را از جهل و تاریکی به سوی شعور و نور هدایت نمودند و آثار این هدایت‌ها برای مردم زمان‌های مختلف نیز به اشکال گوناگون باقی مانده است .

  روز بعثت حضرت محمد(ص) روزی است که منبع حیات و مرجع هستی از طریق فرشته هدایت با وی صحبت نمود و او را مخاطب خودش قرار داد و در غار حرا  مسیر زندگی  بشر را دگرگون ساخت . در همین روز بود که پروردگار مهربان به مامور و برگزیده‌اش امر به خواندن نمود (اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِى خَلَقَ- سوره علق آیه 1) و او را به سمت طرح و املاء ابراهیم حنیف سوق داد و این رسول گرامی نیز به حق آنچه را که خداوند به او القاء می‌نمود به درستی دید و شنید و با صحت و دقت کامل آنرا قرائت نمود و عملی کرد .  در آن روز باشکوه بود که سوره علق نازل شد و  در همان اولین سوره ، ذهن رسول الله و انسان‌ها را به سمت قلم هدایت نمود(الَّذِى عَلَّمَ بِالْقَلَمِ-4 علق)

    اشاره به قلم در چهارمین جمله‌ای که خداوند با رسول برگزیده‌اش در اولین ارتباط نورانیداشت نشانه‌ای از تاکید خالق این هستی بر اهمیت قلم به عنوان یک ابزار مقدس و جادویی است . وقتی خداوند که شعوربرتر این هستی است از موجودات و اشیاء خاصی در کتب آسمانی‌اش یاد می‌کند نشانه‌ اهمیتی است که این موارد در نزد خداوند دارد و اگر ما هوشیار و زرنگ باشیم باید این اشارات را بیابیم و با تحقیق، تدبر و تعقل کافی پیرامون آنها از حقایقشان پرده برداریم و مسیر هدایت‌مان را سریع‌تر و سهل‌تر ادامه دهیم !

   

   

  جالب آنکه  روز 14 تیر ماه هر سال در تاریخ هجری شمسی نیز روز قلم نامگذاری شده است و نزدیکی  این دو تاریخ در سال 1390 برای ما نشانه‌ای ارزشمند و انشا‌ءالله مبارک است . این مقاله را به مناسبت این واقعه مبارک به شما عزیزان در این عید خجسته که میلاد منجی بشریت است تقدیم می‌کنیم به امید اینکه بتواند اثر لازمه را در اعتقاد و آگاهی و انگیزه شما ایجاد نماید و ابزار موثر دیگری به شما منتقل شود در جعبه ابزارهای مدیریت بر خویشتن!

   

  امام خمینی (ره) : مسئوليت بزرگ شما امروز قلم هايي است كه در دست شماست .

   

  اهمیت قلم :

  قلم، زبان عقل و معرفت و احساس انسان‌‏ها و بيان‏ کننده انديشه و شخصيت صاحب آن است. قلم، زبان دوم انسان‏ هاست. هويت، چيستي و قلمرو قلم بسيار گسترده‏تر از آن است که در بيان بگنجد. هرگونه رشد و پيشرفت، پيروزي و آرامش، معرفت و شناخت در جهان امروزی،ريشه در قلم دارد. تمدن ‏ها، تجربه‏هاي تلخ و شيرين و علوم با نوشتن ماندگار مي‌‏شوند و آيندگان مملو از تجربه و پر از راه‌حل می‌شوند .  هر کس مي‏تواند قلمي را بين انگشتانش قرار دهد و فرمانش دهد که بنگارد و هر آن چه را از مخيله صاحب انگشت تراوش مي‏کند، بنويسد. قلم  مي‏سازد، تخریب می‌کند، واقعيت‏‌ها را آشکار مي‌کند، آشکارها را نهان مي‌‏کند. قلم تمدن‌ها را شکل می‌دهد ، قلم مهمترین عامل انتقال علم  و دانش بشری از نسلی به نسلی دیگر است . قلم عامل توسعه فرهنگ‌ ملل مختلف است . قلم مهمترین آموزگار خاموش انسان بوده است و خواهد بود . قلم پل ارتباطی بین گذشته و حال و آینده است . قلم میعادگاه دانش و تجربه دانشمندان و متخصصین  تمامی زمان‌ها در یک مکان است .

   

  قلم،  معجزه بزرگ :

    معجزه، يکي از نشانه‌هاي نبوت و رسالت است. در هر دوره از تاريخ، پيامبران به اذن پروردگار، معجزه‌‏هايي را براي اثبات نبوت‌شان ارائه مي‏‌کردند. در اين ميان، اسلام  کامل ‏ترين دين الهي است؛ يعني آييني است که در هر برهه‏اي از زمان و در هر مکاني بايد جوابگوي مخاطب خود باشد. حال معجزه پيامبر اين دين بايد از چه مقوله‏اي باشد که حتي جوابگوي مخاطبان هزاره‏هاي پس از خود شمرده شود؟!!! چه معجزه‏اي مي ‏تواند قرن‏ها تازگي و ماندگاري خود را در زندگي بشر حفظ کند؟!!

   

   ن  وَ الْقَلَمِ وَ مَا يَسْطُرُونَ(1 سوره قلم)

   

  آری  نوشته و  کتاب؛ همان چیزی که با «قلم» آنرا سطر سطر می‌نویسند . و بدین ترتیب کتب آسمانی و خصوصاً قرآن کريم، با قلمِ خالقِ قلم، معجزه جاويد پيامبران اخیر(پیامبران صاحب کتاب) می‌باشند. قلم و کتابت از مقوله‏هايي هستند که نه تنها کهنه و مانده نمي‏ شوند، بلکه هر روز جنبه ‏هايي تازه از آن ها پديدار مي ‏گردد. پروردگار مهربان و قادر ، قرن‏هاست براي اين معجزه بزرگ و هدایت مکتوب ؛ یعنی قرآن  هماوردطلبي مي‏کند: «اگر آدمي و پري جمع شوند که مانند اين قرآن آرند، مانندش نيارند، گر چه برخي‏شان پشتيبان برخي باشند» يا «اگر در آن چه بر بنده‏‌مان فرو فرستاده‏ايم در شک هستید ، پس سوره‏اي همانندش بیاوريد.»

  و این همه از معجزه قلم و اراده خداوند است .  به واقع قلم، معجزه‏اي جاودان و نعمتی بس ارزشمند از طرف خالق این هستی برای بشر و رمز پیروزی و ماندگاری اوست ! 

   

   

  آری قلم همین ابزار کوچک، بزرگترین درس‌ها و خدمات را به بشر انتقال داده است و یقین بدانید که این ابزار هدیه خداوند است که بیش از انسان به فکر تعالی و رشد انسان و ماندگاری زحمات و تلاشهای اوست .  هرچند که تاریخ پیدایش قلم و خط حداکثر به 20 هزار سال و به صورت رسمی به شش هزار سال می‌رسد اما عامل این اختراع بزرگ خداوند و اراده اوست که آنرا در ذهن بشر قرار داده است . این تمایل و اراده و لطف خداوند به ما انسان‌ها بوده است که ما با این ابزار بزرگ و ارزشمند آشنا شویم و از آن بهره‌مند گردیم . این محبت و توجه خاص خداوند به ما انسان‌های روی زمین بوده است که بتوانیم علم، دانش، تجربه‌ها و احساساتمان را در قالب کلمات و سطرها  بیان و مکتوب نماییم و آنها را به دیگران و آیندگان هدیه دهیم .

   این  هدیه ویژه خداوند به ما انسان‌ها بوده است که امکان یادگیری و آموزش از طریق قلم را در نهاد آن قرار داده است و مسیر هدایت بشریت را به کمک این ابزار شگفت‌انگیز آسان نموده و دقت و صحت  هدایت را تضمین نموده است . آری هدایتی که بارها توسط انبیاء در سرزمین‌های مختلف برای انسان به ارمغان می‌آمد ، بعد از رجعت ایشان از روی زمین ،  آثار این هدایت کم‌رنگ می‌شد و هیچ منبعی برای رجوع مردم  و هیچ وسیله‌ای برای انتقال این هدایت به آیندگان وجود نداشت و بخش زیادی از  زحمات این الگوهای ایثار  از بین می‌رفت . و این‌گونه بود که خداوند مهربان  ماندگاری و توسعه این هدایت‌ها را برای بشر فراهم نمود و امکان ثبت ، مکتوب نمودن و نگهداری و انتقال آنها را به انسان هدیه فرمود و این چنین شد که قلم ابزار یادگیری قرار گرفت و به  ابزاری بسیار بدیهی در امر آموزش مبدل گردید و امر یادگیری با لطف حضور این نعمت خداوند آسان و جذاب شد و علوم و فرهنگ‌ها توسعه یافت و زحمات تلاش‌های بشر ماندگار شد و گذشتگان به آیندگان مرتبط شدند !

   

  الَّذِى عَلَّمَ بِالْقَلَمِ(4علق)

  همان کسی که به وسیله قلم آموخت !

  عَلَّمَ الْانسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْ(5علق)

  به انسان آن چیزی را که برایش معلوم نبود آموخت !

   

  قلم، پيامبر جاودانه:

  فلسفه وجودي قلم و نگاشتن، برقراي ارتباط ميان مکتب‌ها، آموختن تجربه‏‌ها و تعالي انديشه‌‏ها است. تأثير قلم، ماندگارتر، تأثيرگذارتر و عميق‏تر از هر ابزار ديگري براي پيام‏بري و پيام‏آوري است. چه بسيار آثار ارباب قلمي که حتي پس از مرگشان، به فرهنگ‏‌ها يا تمدن‌‏هاي ماندگار تبديل شده است. کتاب‌هاي آسماني که براي بشر به ارمغان فرستاده شده است، همگي شاهد به اين ويژگي مهم قلم است. حضرت امير مؤمنان علي(بر اوسلام) مي‌فرمايد:

  «سفير و فرستاده تو، ترازوي بزرگواري توست و قلم تو، رساترين و گوياترين چيزي است که از سوي تو سخن مي‏گويد»

   بر اساس اين روايت، قلم؛ شيواترين و بهترين ابزاري است که در هر برهه‏اي از زمان مي‏تواندرسالت خود را انجام دهد. ماندگاري علوم و انتقال آن از نسلي به نسل ديگر، رسيدن پيام مکتب‏ها و تمدن‏ها به انسان آينده و سرانجام تکامل انديشه‏هاي بشر در طول قروني که انديشمندان هيچ‏ گاه يکديگر را نديده‏اند، تنها با معجزه قلم امکان ‏پذير بوده و هست.  «قلم» ، مقسم دوران تاريخ و ماقبل تاريخ است، حافظ علوم و دانش‌ها، پاسدار افکار انديشمندان، حلقه اتصال فکري عالمان و پل ارتباطي گذشته و آينده بشر است؛ مگر نه اين که حتي ارتباط آسمان و زمين نيز از طريق لوح و قلم حاصل شده است؟! قلم، انسان‌هايي را که جدا از هم، در زمان و مکان گوناگون مي زيستند را، به هم پيوند مي‌دهد؛ گويي همه متفکران بشر را در تمام طول تاريخ و در تمام صفحه روي زمين، در يک کتابخانه بزرگ جمع مي بيني! «قلم»، رازدار بشر و خزانه دار علوم و جمع‌آوري کننده تجربيات قرون و اعصار است . قلم رسول بزرگ خداوند برای رشد، هدایت و تعالی بشر است .

   

  قلم ، نعمتی شایسته شکرگزاری :

  با وجود اینکه ابزارهای زیادی برای نوشتن و ثبت نمودن ایده‌ها و اندیشه‌ها در طول تاریخ اختراع شده و خواهند شد  اما مجموعه ابزارهای اختراع شده را  به سه گونه کلی می‌توانیم تقسیم کنیم:

   الف- ابزارهای اولیه مانند کندن سنگ‌ها و چوب‌ها و حک نمودن علائم و حروف و اشکال با ابزارهای مختلف   ب-  انواع قلم شامل  قلم نی ، پر پرندگان ، قلم مو ، خودکار و مداد و ... که روی کاغذ می‌نویسند

  پ- تایپ حروف و کلمات در ابزارهای رایانه‌ای  بر روی صفحات مجازی

    با وجود این تنوع زیادِ ابزارهای نوشتن و همچنین پیشرفته شدن آنها، اهمیت قلم بیش از سایر گونه‌های نوشتن  است و اثرگذاری آن روی یادگیری و توسعه زندگی بشر بیش از سایر موارد است .  و از آنجا که تاکید خداوند بزرگ در قرآن بر« قلم»  بوده است  لازم است کهبیش از پیش قدردان آن باشیم و به معنای واقعی شکرگزاری این نعمت بزرگ خداوند را بجا بیاوریم و بهتر و بیشتر بر این تاکید خداوند دقت نماییم .  می‌دانیم که شکرگزاری واقعی نیازمند گام‌های زیر است :

  1-دیدن نعمت  2- درک ابعاد مختلف نعمت 3- استفاده از نعمت 4- اعلام شکرگزاری و نشان دادن آثار شادی از نعمت 5- هدایت یافتن از نعمت  6- هدایت نمودن و سود رساندن با نعمت

  لذا جا دارد که در این مقطع زمانی به این نعمت بزرگ و هدیه جادویی خداوند نگاهی متفاوت بیاندازیم و ابعاد و کاربردهای دیگر آن را نیز کشف کنیم تا حقیقت شکرگزاری برایمان تحقق یابد . در این مقاله قصد آن را داریم که اهمیت قلم را علاوه بر موارد یاد شده در فوق، از منظر قانون آشکارسازی نیز بررسی نماییم . در ادامه متوجه خواهید شد که یکی از ابزارهای معجزه‌گر در قانون آشکارسازی و تحقق اهداف و برنامه‌های زندگی و رسالت همین ابزار « قلم و نوشتن» است . قبل از ادامه مطالعه مطالب، بهتر است برخی از مواهب و دستاوردهایی را که قلم و ابزار نوشتن برای شما داشته است را فهرست نموده  و خداوند را به خاطر این نعمت ارزشمند و سودهای فراوان آن شکرگزاری نمایید که شکر نعمت مهمتر از خود نعمت است .

  *** تمرین و تفکر : من شاکر نعمت ارزشمندی به نام قلم هستم به خاطر .........................

     -

     -

     -

   

   

   

  قلم ،  ابزار آشکارسازی :

  همانطور که در مبحث قانون آشکارسازی فراگرفته‌ایم  هستی دارای قوانین و اصول بسیار دقیقی است که توسط شعوربرتر و خرد لایتناهی طراحی و وضع گردیده است و هیچ نقطه این جهان خالی از شعور خداوند نیست و هیچ رویدادی بدون حساب و کتاب ، نظارت و تدبیر الهی آشکار نمی‌گردد . همه رویدادها تحت پوشش مرکز کنترل واحد هستی  می‌باشد و او به همه چیز آگاه است و همه اشیاء و موجودات را در هر لحظه از ابعاد و جنبه‌های مختلف مشاهده می‌کند و همه چیز تحت نظارت و کنترل اوست !!! و خدا را شکرگزاریم که این درک از این حقیقت بزرگ برایمان به لطف و اراده و عنایت خداوند مهربان آشکار شده است و با این درک نوع زندگی و تجربه‌های ما متفاوت از گذشته می‌باشد ؛ چراکه وقتی انسانی متوجه می‌شود که جهان پیرامونش دارای رهبر و مدیری در اوج تدبیر و تعقل است و همه رویدادها وموجودات تحت نظارت و کنترل او هستند احساس آرامش و امنیت بسیار زیادی می‌کند و همین راز بزرگ موفقیت مومنین(امنیت‌یافتگان) نسبت به کفار(کسانی که روی ذهنشان نسبت به نور الهی پوشش‌گذاشته‌اند) است .

  یک فرد مومن واقعی با درک حقیقت این عالم هستی و ارتباط با شعوربرتر و خالق آن،  در هر شرایطی  احساس امنیت بسیار زیادی  می‌کند و احساس امنیت او وابسته به زمان، مکان، فرد و موجود خاصی نیست و فارغ از شرایط می‌تواند با ارتباط با غیب(شعورِ پنهانِ ‌نوشونده در جهان هستی) خودش را به امنیت درونی و اطمینان قلبی برساند . 

   

  ذَالِكَ الْكِتَبُ  لَارَيْبَ  فِيهِ  هُدًى لِّلْمُتَّقِينَ   *  الَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْب‏ ( 2و 3 بقره)

  آن کتاب هیچ شک و تردیدی در آن نیست ، بلکه هدایتی برای پرهیزگاران وتقویت‌شدگان است  * همان کسانی که با توکل به غیب به امنیت رسیده‌اند

   

  چنین فردی علاوه بر اینکه در لحظه حال احساس آرامش و امنیت دارد،  نسبت به آینده نیز امن و خوش‌بین می‌باشد و با اوج‌اندیشی  برای آینده خودش برنامه‌ها و اهدافی انتخاب نموده و درصدد تحقق آنها بر می‌آید . برای تحقق خواسته‌ها و اهداف ، تلاش و عمل برنامه‌ریزی شده و منسجم نیاز است که زندگی انسان‌های موفق، تاریخ جوامع پیشرفته و سرگذشت سازمان‌های پیشرو در صنعت و تجارت نشانگر اهمیت عمل و تلاش برنامه‌ریزی شده می‌باشد و به طور قطع مهمترین فاکتور در تحقق اهداف و رویاها، همین « عمل نمودن»است!!!

   

  وَ مَنْ أَرادَ الْآخِرَةَ وَ سَعى‏ لَها سَعْيَها وَ هُوَ مُؤْمِنٌ  ، فَأُولئِكَ كانَ سَعْيُهُمْ مَشْكُوراً (19 اسراء)

  کسی که خواهان آخرت و آینده است و تلاش و سعی خودش را برای آن انجام ‌می‌دهد در حالیکه امنیت یافته‌ است ، پس چنین کسانی تلاششان مورد توجه و شکرگزاری واقع می‌شود

   

   

  کتاب هدایت‌بخش قرآن که برای توسعه زندگی جوامع بشری و هدایت انسانها از طرف پروردگار هستی به سوی ما نازل شده است تاکید زیادی بر عمل و تلاش انسان در مسیر زندگی و رسالتش دارد و هیچ جایی از این کتاب نمی‌بینیم که مروج بی‌عملی و یا سستی و کاهلی باشد و راه تحقق اهداف را صرافاً رویاپردازی و تخیل بیان کند، بلکه عمل و تلاش را عامل کلیدی تحقق اهداف دانسته و در عین حال فاکتورها و عوامل دیگری  را نیز در تحقق خواسته‌ها موثر می‌داند .

  یکی از قوانین بزرگی که توسط خداوند برای جهان هستی و موجودات آن وضع گردیده است، قانون بزرگ آشکارسازی(همان قانون جذب) می‌باشد . طبق این قانون جهان پیرامون ما بازتاب درون ما است و اعمال، گفتار،  پندار و احساسات ما در جهان پیرامون اثر می‌گذارد. شعوربرتر مطابق و متناسب با برآیند درونیات ما وقایعی را در زندگی مان آشکار می‌کند کهبازتاب و آینه خود ما است تا ما با نگریستن به این وقایع بتوانیم خودمان را ارزیابی و اصلاحکنیم و با برنامه‌ریزی مجدد ، خودمان را در مسیر اهدافمان سوق دهیم !

   

  لِيَبْتَلِيَ اللَّهُ ما في‏ صُدُورِكُمْ وَ لِيُمَحِّصَ ما في‏ قُلُوبِكُمْ وَ اللَّهُ عَليمٌ بِذاتِ الصُّدُورِ (154 آل عمران)

  خداوند آنچه را که در درون‌تان (سر و مغزتان) است بر شما آشکار می‌کند تا آنچه را که در ذهنتان دارید پاکسازی  و اصلاح نمایید و شعوربرتر به درونیات ذهن و مغز شما آگاه است .

    

  بنابر این قانون بزرگ و لطفی که خداوند به ما انسانها نموده است ما می‌توانیم طبق قانون‌مندی جهان هستی به آنچه که خواهان آن هستیم برسیم مشروط بر اینکه بر طبق اصول و قوانین الهی حرکت نماییم تا اراده خداوند را در مسیر تحقق خواسته‌مان حرکت دهیم ! هرجا که خداوند  اراده‌اش جاری گردد، هیچ مانعی نمی‌تواند در برابر اراده او قرار گیرد و امر و دستور او انجام شدنی است و اگر ما زرنگ و هوشیار باشیم می‌توانیم با اطاعت از دستورات خداوند و روش‌های سالم زیستنش ، اراده پروردگار را با خودمان همراه نماییم و زندگی‌مان را متمایز از گذشته خودمان و دیگران نماییم !  یادمان باشد که وقتی خداوند راضی و خشنود باشد و دستورش را بر امری صادر نماید تمامی آسمان‌ها و زمین مطیع می‌گردند و خواسته و هدف ما  به شیوه‌ای معجزه آسا و از مسیر مستقیم تحقق می‌یابد :

   

  قالَتْ رَبِّ أَنَّى يَكُونُ لي‏ وَلَدٌ وَ لَمْ يَمْسَسْني‏ بَشَرٌ   قالَ كَذلِكِ  اللَّهُ يَخْلُقُ ما يَشاءُ   إِذا قَضى‏ أَمْراً   فَإِنَّما يَقُولُ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ (47 آل عمران)

  حضرت مریم گفت : پروردگارا چگونه من فرزندی دارم در حالی که بشری با من تماس نداشته است؟!  فرشته فرمود:  این چنین خداوند هر آنچه را که بخواهد خلق می‌کند، هنگامی که اراده‌اش بر امری باشد به او می‌گوید  باش و لذا او تجلی یافته و آشکار می‌گردد !

   

  حال همه چیز به انتخاب خود ما بستگی دارد ! ما می‌توانیم با روش معمولی که امروزه در زندگی اکثر مردم جریان دارد به روش سعی و خطا و کسب تجربه و بهره‌مندی از علم انسانی و فیزیکی به سمت اهداف و خواسته‌هایمان حرکت نماییم و یا می‌توانیم هوشیارانه‌تر عمل نموده و از علم الهی و قوانین او که بدون خطا است بهره‌مند شویم و از راه مستقیم به خواسته‌هایمان برسیم !!

  طبق علم الهی که در کتب آسمانی به ما آموخته شده است ما با  تمرکز ذهنی بر خواسته‌مانمی‌توانیم سریع‌تر به اهداف و خواسته‌هایمان برسیم ! امروزه در اکثر سازمان‌های پیشرو تلاش بر این است که سرعت، کمیت و کیفیت تولید و خدمات افزایش یافته و هزینه تولید و ارائه خدمات کاهش یابد ، مسلم است که وقتی ما بتوانیم از روشی سریع‌تر و با سختی و هزینه کمتر به خواسته‌ها و اهدافمان برسیم این روش بسیار ارزشمندتر و پسندیده‌تر می‌باشد. قانون آشکارسازی بهترین روش دستیابی به اهداف و سریع‌ترین راهکار تحقق خواسته‌ها است . طبق راهنمایی کتب آسمانی و  کشفیات جدید علمی و عرفانی به هر آنچه که بیاندیشیم و فکر ، احساسات ، کلام و رفتارمان را پیرامون آن هماهنگ نماییم احتمال وقوع آنرا افزایش می‌دهیم و از ما انرژی خاصی متناسب و هماهنگ با همان موضوع ساطع می‌گردد و این امر قدرت اعمال برنامه‌ریزی شده ما را در مسیر تحقق اهدافمان به صورت قابل توجهی مضاعف می‌کند .

  پیرامون قانون آشکارسازی و فاکتورهای موثر در آن قبلاً صحبت‌هایی را نموده‌ایم و در این نوشته نمی‌خواهیم به آنها مجدداً بپردازیم اما در اینجا می‌خواهیم به یکی از تکنیک‌ها و روش‌های قدرتمندی که خداوند در کتاب ارزشمند متمایز زیستن یعنی قرآن به ما آموخته است صحبت کنیم ! تکنیکی که اگر بکار گرفته شود اثرات معجزه آسایی در تحقق اهداف برایتان خواهد داشت و آن تکنیک نوشتن اهداف و خواسته‌ها است .

   

  قلم و اثر آن بر مغز و ذهن :

  امروزه با کشفیات جدیدی که در علوم مرتبط با مغز و اعصاب بدست آمده است متوجه شده‌اند که ارتباط بسیار نزدیکی بین انگشتان دست و نوشتن  و بخشی از مغز به نام دستگاه فعال ساز شبکه‌ای(R.I.S) وجود دارد . نقش دستگاه فعال ساز شبکه‌ای مغز فیلتر نمودن اطلاعات است ، این بخش از بین همه اطلاعات دریافتی تنها اطلاعاتی را که برایش مهم و ضروری است ، دریافت نموده و آنرا به بخش ابرهوشیاری(قشر مغز) ارسال می‌کند . به محض اینکه اطلاعاتی به بخش قشر مخ منتقل می‌شوند،  قدرت انرژی ساطع شده از انسان چندین برابر افزایش می‌یابد . نوشتن با دست منجر به تحریک بخش فعال‌ساز شبکه‌ای شده و این بخش از بین اطلاعات و افکار مختلف تنها همان اطلاعاتی که در هنگام نوشتن بر روی آنتمرکز داشته‌اید را تحلیل نموده و آنرا به بخش قشر مخ منتقل می‌نماید و لذا وقتی شمااهداف و خواسته‌هایتان را با قلم می‌نویسید و آنرا تکرار می‌کنید قدرت آشکارسازی مغز و روح شما چند برابر افزایش می‌یابد و این همان اثرجادویی و سحرآمیز نوشتن است .

   

  در قدیم بسیاری از ادعیه را  به اشکال خاص و با مراسم و آداب خاصی بر روی کاغذهای مخصوص می‌نوشتند و آنها را به عنوان راه‌کار مشکلات و دوای درد به خودشان آویزان می‌نمودند و بر بسیاری مواقع نتایج مطلوبی هم عایدشان می‌شد . راز کار در همین خاصیت فیلترینگ و لیرز نمودن اطلاعات در مغز و سلسله اعصاب است .

  هیچ چیز به اندازه نوشتن با قلم (خودکار ، مداد و ...) نمی تواند چنین اثری را بر روی انسان و ذهن او بگذارد . در سخت‌ترین شرایط زندگی که ذهن شما پر است از افکار مختلف مثبت و منفی و ترسها و نگرانی ها و گفتگوهای محدود کننده ذهنی تنها کافی است ورقی بردارید و با قلم به نوشتن افکار و احساسات‌تان بپردازید . تنها بعد از چند سطر و با صرف کمتر از 10 دقیقه افکارتان محدود و منظم می‌شوند  و از حالت پراکندگی خارج می‌شوید و به راحتی می‌توانید اندیشه‌هایتان را شناسایی و آنها را انتخاب نمایید و بر روی اندیشه و موضوع مطلوب و سازنده متمرکز شوید . اگر تجربه این کار را ندارید حتماً این موضوع را حداقل برای یکبار آزمایش نمایید . نتیجه آن بسیار شگفت‌انگیز است . یکی از تکنیک‌های مهم مدیریت برخویشتن در سیستم مهندسی تحول ثبت افکار و احساسات است که راز موفقیت آن در همین مکانیسم فعال‌ساز شبکه‌ای است .

   

  بنده بارها در مشاوره‌هایی که به تعالی‌جویان ارائه داده‌ام از همین راهکار استفاده نموده‌ام و ایشان را به نوشتن و تحلیل کتبی مساله‌شان تشویق نموده‌ام و همواره شاهد نتایج زیبا و خارق العاده‌ای بوده‌ایم . در بسیاری از مواقع فردی که با مساله‌ای بسیار بحرانی در کار و یا زندگی‌اش مواجه است و نمی تواند موضوع را به درستی تحلیل و به راه کار عملی خوبی برسد به محض اینکه افکار و احساساتش را پیرامون موضوع مورد نظر یادداشت می‌کند گام به گام افکار و احساساتش منظم شده و به طور شگفت‌انگیزی خودش موضوع را تحلیل و به جوابهای ارزشمندی دست می‌یابد و این از معجزه نوشتن و قلم است که از لطف و اراده خداوند در نهاد بشر و ابزار قلم قرار داده شده است .

  بنابراین توضیحات برای آشکارنمودن اهداف و خواسته‌هایتان بهتر و عاقلانه‌تر این است که آنها را با قلم و خودکار بر روی کاغذی زیبا و ارزشمند و یا در دفترچه‌ای شکیل مکتوب نمایید و برای ثبت آنها از رنگهای مختلف استفاده کنید . هنگام ثبت نمودن هرچه قدر بتوانید دلیل انتخاب این اهداف را بیشتر توضیح دهید و از جزئیات مطلوبتان شرح دهید و هیجان را در این کار وارد سازید ، بخش فعال‌ساز شبکه‌ای عملکرد قوی‌تری خواهد داشت و پیامهای شدیدتری به قشر مخ ارسال شده و بالطبع انرژی با فرکانس قوی‌تری به جهان هستی  ارسال می‌کنید و احتمال وقوع اهدافتان افزایش می‌یابد . در آزمایشی که بر روی تعدادی از دانش آموزان مدرسه‌ای در آمریکا انجام شده است مشخص گردید که آمار تحقق اهداف و خواسته‌ها در دانش آموزانی که اهدافشان را 10 سال قبل در مدرسه ثبت نموده‌ بودند بسیار بیشتر از سایر افراد بوده است . بسیاری از افراد موفق در زندگی و کسب و کار اهداف و برنامه‌های زندگی و کارشان را مکتوب می‌نمایند و آنها را بارها مرور می‌کنند  و همین انگیزه و قدرت ذهنی و روحی ایشان را برای تحقق اهدافشان افزایش می‌دهد و هستی و شعوربرتر را نیز علاقمند به حمایت از ایشان می‌کند .

  تمرین :  همین الان دفترچه زیبا و یا کاغذ دلخواه‌تان را انتخاب کنید و قبل از ادامه مطالب حداقل 10 مورد از اهداف و برنامه‌های کوچک و یا بزرگ را که دوست دارید در یکسال آینده برایتان تحقق یابد را به صورت بسیار ساده و جذاب بنویسید و شرح دهید.  همانطور که در بالا توضیح داده شد ساده و روان و صمیمی بنویسید تا بخش فعال‌ساز شبکه‌ای مغزتان به خوبی درک نماید و انرژی و فرکانس آشکارسازی از شما به جهان پیرامون ساطع گردد . یادمان باشد که جهان پیرامون ما بازتاب درون ما است و هرگونه که بیاندیشیم و احساس کنیم خداوند همانگونه برایمان آشکار می‌کند . این قانون بزرگ جهان هستی است چه آنرا باور بکنید و چه باور نکنید کار می‌کند !!!

   در خانه اگر کس است            یک نکته او را بس است

   

   

  قلم از نگاه خداوند در قرآن :

  این کشف بزرگ علمی همان چیزی است که خداوند در کتب آسمانی به راحتی از آن یاد نموده و به آن قسم یاد کرده است آنجا که می‌فرماید :

  الَّذِى عَلَّمَ بِالْقَلَمِ(4علق)

  همان کسی که به وسیله قلم آموخت !

  عَلَّمَ الْانسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْ(5علق)

  به انسان آن چیزی را که برایش معلوم نبود آموخت !

   

  اگر در لغات این آیات خوب دقت کنیم و به صورت ریشه‌ای و چند بعدی معنای کلمات را دریابیم متوجه می‌شویم که این آیات  از رازها و نکات  بزرگی  با ما سخن می‌گویند . لطفاً خوب دقت کنید :

  نکته اول : از آیات 4و 5 سوره علق مشخص است که فاعل این جملات خداوند بزرگ و مهربان است ، خداوندی که صاحب چنان قدرت و شکوهی است که هر کاری را که بخواهد و تمایل داشته باشد به راحتی می‌تواند انجام دهد و در این مورد اراده نموده است که بوسیله ابزاری به نام قلم به انسان چیزی را منتقل نماید !  آنچه مهم است اراده خداوند و خواست اوست و نه وسیله نام برده شده یعنی « قلم» . به عبارت دیگر این اطاعت از دستور خداوند  و احترام به اراده او است که به قلم و ابزار نوشتن قدرت سحرآمیز می‌دهد و نه خود قلم و نوشتن ! بطوریکه اگر خداوند این اراده را بر وسیله و ابزار دیگری معطوف می‌نمود به عنوان مثال بر حرف زدن و یا دیدن و یا خوردن و ... این ابزارها قدرت جادویی داشتند آن هم به دلیل اراده خداوند و نور و شعوری که او در این ابزارها قرار می‌داد . لذا اولین نکته مهمی که از این آیات هدایت‌بخش می توانیم دریافت نماییم این است که «قلم» ابزار و وسیله است و نه عامل اصلی این پدیده سحرآمیز ! عامل اصلی اراده، شعور و نور خداوند است که در قلم متمرکز شده است ؛ خداوندی که خودش را در آیات قبل این سوره چنین معرفی می‌کند :

  اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِى خَلَقَ(سوره علق  آیه 1)

  بخوان با اسم پُر مسمای پروردگارت که خلق نمود

  خَلَقَ الْانسَانَ مِنْ عَلَقٍ(2)

  انسان را از علق(یک چیز چسبنده) خلق نمود

  اقْرَأْ وَ رَبُّكَ الْأَكْرَمُ(3)

  بخوان که پروردگارت از هر صاحب کرامتی بزرگتر و کریم‌تر است

   

   

  آری خداوندی عامل و علت اصلی این پدیده است که پروردگارِ تمامی هستی و موجودات آن است . پروردگاری که همه هستی از ریزترین موجودات تا درشت‌ترین و پیچیده‌ترین موجودات این هستی را او آفریده است . خداوندی که انسان-اشرف مخلوقات و نامزد خلیفه اللهی- را خلق نموده است . شگفتی خلقت او آنجایی آشکار می‌گردد که انسان با این پیچیدگی از ماده‌ای چسبنده(علقه) خلق شده است که این ماده چسبنده(اسپرم مذکر و همچنین خون بسته شده در رحم مونث) خود از علاقه‌ای است که بین یک مرد و زن آشکار می‌گردد و خود این علاقه از علاقه و  عشقی نشات گرفته است که تمامی هستی را آفریده است و آن عشق و علاقه خداوند به بندگانش است .

  نقش اين عالم نمي‌دانم كه چيست            چون مرا بر کل آن اشراف نیست

  نقش هرجزئيكه دراين عالم است           حفظ کل در ارتباط با هم است

  عامل اين ارتباط عشق است و بس             این جهان نامرتبط کی دیده کس

  عشق مي دارد بـــه هم افلاك را           کهکشان را ذره‌ها در خاک را

  دکتر مهدی ثریا

   

  آری خداوندِ عاشق، تمامی هستی و آسمانها و زمین را خلق نموده است و موجوداتی همچون انسان‌ها و ملائکه و جنیان و حیوانات و ... را در بینابین آن قرار داده است و برای هدایت هرکدام ابزارها و روشهای خاصی را پدید آورده و با عشق و علاقه زیاد این ابزارها را به ایشان هدیه می‌دهد . این عشق خداوند است که امکان حیات و تجربه را به انسان می‌بخشد ، این عشق خداوند است که امکان جبران خطا و توبه را به او بعد از خطای بزرگ هبوط می‌دهد و از روی علاقه‌اش انبیاء و رسولان و کُتب هدایت‌بخش را ارسال می‌کند . این از روی محبت و علاقه پروردگار این جهان به بندگانش است که ابزار ساده‌ای به نام قلم را به ایشان هدیه می‌دهد و نوشتن و خواندن را به آنها می‌آموزد تا با این ابزار بسیار ساده بتوانند بیاموزند و بیاموزانند !و  با همین ابزار ساده افکار و احساسات‌شان را هدایت و تخلیه نمایند !

  آری این لطف خداوند است که دوست دارد بنده‌اش با همین ابزار ساده بتواند اندیشه‌ها و احساسات سازنده‌اش را مکتوب نموده و به دیکران و نسل آینده هدیه دهد و انفاق کند !پروردگار عاشق این ابزار ساده و کوچک و سحرآمیز را به انسان عطا نمود تا او بتواند تجربیات و دستاوردهای علمی‌اش را در راستای توسعه امنیت و خوشبختی و رفاه به همدیگر منتقل نموده و منجر به پیشرفت روز افزون سعادت و امنیت‌اش گردد ! خداوند چه عاشقانه عمل نمود و چه ابزار ساده‌ای را در اختیار انسان قرار داد تا او بتواند علاقه‌ها و آرزوهایش را ثبت نموده و آنها را بخواند و با عمل و انگیزه‌ منسجم‌تری در صدد تحقق آنها برآید !  و خداوند چه ماهرانه و زیرکانه ابزار قلم را وسیله توسعه فرهنگ‌ها و تمدن‌ها قرار داد و گونه‌های مختلف انسان‌ها را با همدیگر آشنا و پیوند داد که عامل این ارتبط و پیوند نیز عشق و اراده خود اوست !!!

   

  اذْكُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ   إِذْ كُنْتُمْ أَعْداءً   فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ    فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْوانا ( 103 آل عمران)

  نعمت خداوند بر خودتان را یادآوری کنید هنگامی که دشمن همدیگر بودید و او بین قلب و ذهنتان دوستی و پیوند برقرار نمود ، پس به نعمت او با هم برادر شدید !

   

  آری پشتوانه این ابزار ساده و سحرآمیز خداوندی است که دستور به خواندن می‌دهد چراکه صاحب کرامت و بزرگی است و این از کرامات اوست که خواندن و نوشتن دو  ابزار پرسود برای ما انسانها شده است . این از بزرگواری و بخشندگی اوست که بر ما آسان گرفته و ابزاری را خلق نموده و سیستم فیزیکی و عصبی ما را طوری تنظیم نموده است که با این ابزار ساده و کوچک هماهنگی کامل دارد و به محض اینکه شما قلم در دست می‌گیرید و مطلبی را یادداشت می‌نمایید بخش فیلترینگ مغز شما فعال شده و پیام‌هایی را به قشر مغز (ابرآگاهی) ارسال می‌کند تا دقیقتر و بهتر بر موضوع افکارتان متمرکز شوید !!! و آیا این معجزه و کرامت نیست !!!

   آیا ابزاری بهتر، ساده‌‌تر ، سبک‌تر و کوچک‌تر از این قلم می‌خواهید که همیشه در کنارتان هست و به راحتی می‌توانید با آن به خواسته‌هایتان نزدیک‌تر شوید و با کمک آن احساس آرامش را تجربه کنید ! ابزاری کوچک اما بسیار جامع و پرفایده ! به بزرگی خدایی که آنرا آفریده است و اینجا است که باید تصدیق کنیم که هیچ کوچکی بر اساس ظاهرش کوچک نیست !!! و چه بسا اشیاء و موجودات ریز و کوچکی که در اراده و خواست خداوند بسیار بزرگ و ارزشمند هستند همچون قلم !!! ابزاری ارزان اما بسیار گرانقدر !

  قدردان و شاکر باشیم که شکر نعمت ، نعمت ها را افزایش می‌دهد !

   

  الَّذِى عَلَّمَ بِالْقَلَمِ(4علق)

  همان کسی که به وسیله قلم آموخت !

  عَلَّمَ الْانسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْ(5علق)

  به انسان آن چیزی را که برایش معلوم نبود آموخت !

   

  نکته دوم :    کلمه « عَلَّمَ» از ریشه « علم» و به معنای آموختن ، معلوم نمودن  و آشکار کردنمشتق شده است .  و لذا اگر این 2 آیه را با این 3 معنی ترجمه نماییم 3 برداشت جالب که هر کدام صحیح و یکی از کاربردهای این آیات می‌باشد بر ما آشکار می‌گردد . خوب دقت نمایید در معنای اول(آموختن) چنین برداشت می‌شود که خداوند قلم را وسیله انتقال دانش و علم می‌داند و به انسان یادآوری می‌کند که توسعه علم و دانش بوسیله قلم ممکن شده است  و خداوند با ابزار قلم آنچه را که انسان تا به امروز نمی‌دانسته می‌آموزد . آری هرگونه دانشی از طریق قلم بر روی کاغذ و انواع لوح‌ها از گذشته ثبت شده و ما امروز با خواندن و تکرار آنها می‌توانیم این علوم را درک و در زندگی و کسب و کار از آنها استفاده نماییم . بنابراین چه ما قصد یادگیری داشته باشیم و چه قصد یاددادن باید با این ابزار الهی و ارزشمند کار کنیم . قدرت انتقال علم در این ابزار ساده نهفته است . و حتی کودکان در دوران ابتدایی با نوشتن مکرر حروف الفباء و الگوبرداری از شیوه املاء کلمات می‌توانند بخوانند و بفهمند و انتقال دهند ! قلم در این معنا ابزار رشد و توسعه علوم و فرهنگ و تمدن محسوب می‌شود و ابزار بسیار ارزشمندی از گذشته به‌شمار می‌رفته است .

   

  اما در معنای دوم که به معنای «معلوم نمودن» است حقیقتی دیگر نهفته است . خداوند در ابزار قلم و نوشتن چنان موهبتی را قرار داده است که این ابزار همچون یک معجزه عمل می‌کند و وقتی شما پیرامون موضوع و سوالی یادداشت‌هایی انجام می‌دهید بعد از نوشتن چند سطر و تفکر بر آنها راه‌کارها و خلاقیت‌هایی در ذهنتان شکل می‌گیرد که در بسیاری از مواقع خودتان جواب ابهامات و سوالات‌تان را کشف می‌کنید . اگر با موضوع و یا مشکلی مواجه باشید به راحتی می توانید از روش و ابزار ساده استفاده نمایید . تنها کافی است دفتر و کاغذی بردارید و با قلم و خودکاری شروع به یادداشت نمودن پیرامون آن نمایید . شاید ندانید که حتی چه چیزی باید بنویسید و لذا کافی است که با این جمله شروع کنید : « من در حال نوشتم پیرامون این موضوع .... هستم اما نمی‌دانم چه باید بنویسم و  ... » همینکه اولین جمله را چنین می‌نویسید نیرویی شگفت‌انگیز از ذهن و مغز و روح شما عبور می‌کند و عامل هدایت ذهن شما شده بطوریکه سطرها و جملات بعدی به طور خودکار بر دستانتان جاری می‌شود و بعد از چند سطر نوشتن متوجه می‌شوید که به راحتی توانسته‌اید موضوع و مشکلی را که ذهنی نمی‌توانستید تحلیل کنید بر روی کاغذ آورده و از ابعاد و زوایای مختلف آنرا بررسی نمایید و در این تحلیل‌ها است که نقاط کور و تاریک مساله برای تان روشن می‌شود و با اندکی تعقل می‌توانید راهکارهایی مثبت و الهی بیابید ! این از معجزه و لطفی است که خداوند در قلم ونوشتن قرار داده است و این قانون و عهد خداوند است و یقین بدانید که قوانین الهی همیشه درست هستند وکاربردی و خداوند روی وعده‌هایش مصر و پایبند است . این قانون  خداوند است که می‌فرماید «من با قلم برایتان چیزهایی را معلوم می‌کنم که قبل از این برای شما مجهول بوده است ! » 

  و لذا وقتی شما از این قانون استفاده می‌کنید و به کلام وحی خداوند احترام می‌گذاریدهمین اطاعت و پذیرش شما منجر به جاری شدن شعور ، نور و انرژی الهی در جسم و ذهن و دست‌تان می‌گردد و موضوع و مشکلی که تا قبل از این برای‌تان بسیار سخت و پیچیده وانمود می‌نمود ، با چند سطر و یا چند صفحه نوشتن بسیار ساده و آسان می‌نماید و خودتان به راحتی می‌توانید آنرا تحلیل و با اندکی تعقل و یاری از الله راه‌کارهای خلاقانه‌ای برای حل آنها بیابید ! بسیاری از دانشمندان علوم مختلف وقتی در حل مساله‌ای و یا اختراع و اکتشافی به بن‌بست می‌رسیدند، مساله‌شان را در گوشه‌ای ثبت می‌نمودند و اندکی پیرامون آن و اهدافشان یادداشت می‌کردند و بعد موضوع را رها می‌نمودند و به طور شکفت انگیزی بعد از مدتی جواب به ذهن ایشان الهام می‌شد و  یا با نشانه ‌و واقعه‌ای الهام بخش متوجه پاسخ صحیح می‌‌شدند .

   مهم نیست که سوال  و موضوع شما چیست ؟ مهم این است که آنرا ثبت کنید و اجازه بدهیدخداوند از طریق شما و به صورتی قانونمند وارد کار شود ، برای خداوند  موضوع و مساله کوچک و بزرگ وجود ندارد ، عقل کل این عالم راه‌کارهایی ساده و متنوع برای تمام مسائل دارد . راه‌های او خردمندانه و تدابیرش حکیمانه است ! به او اعتماد کنید و تنها قلم بدست بگیرید و بنویسید و مابقی کار را به او و جریان هدایتش بسپارید ! اجازه دهید خردلایتناهی دست‌ و ذهن شما را در اختیار بگیرد . مقاومت را رها کنید و جسم و ذهن و روانتان را شل و آرام سازید تا به طور شگفت‌انگیز و با سرعت زیاد بنویسد آنچه را که خداوند  در ذهنتان قرار می‌دهد !

  بسیاری از کسانی که مقاله و یا کتابی را نگاشته‌اند و در این امر به موفقیت و شهرت رسیده‌اند از همین روش استفاده نموده‌اند . برخی از ایشان شاید در مرحله اول نوشتن، جز کلیات موضوع چیز دیگری در ذهنشان نبوده است و اما وقتی قلم در دست گرفته اند مطالب بسیار جالب و ارزنده‌ای در ذهنشان جاری شده است که حتی خودشان نیز  متعجب شده‌اند که تا قبل از این به چنین مطالبی نیاندیشیده‌ بودند ! خود بنده در تمامی مقالاتی که تا به امروز مکتوب نموده‌ام این تجربه را داشته ام و در ابتدای امر یک موضوع کلی وجود داشته است و با چند ایده جزئی اما وقتی که قلم را در دست گرفته‌ام و شروع به نوشتن نموده‌ام بعد از چند سطر کلمات به سرعت زیادی روی کاغذ جاری شده‌اند و موضوع از ابعاد مختلف مورد تحلیل قرار گرفته است و خود من از نتیجه کار شگفت زده شده‌ام و بعد از اتمام مقاله چندین بار آنرا مطالعه می‌کنم تا از دریافتهای آن استفاده ببرم !

  و این معجزه قلم است که به انسان می‌آموزد آنچه را که برایش تا قبل از آن مجهول بوده است . و لذا اگر به دنبال کشف مطالب و علوم جدید هستید بدانید یکی از بهترین روشها نوشتن و استفاده از ابزار قلم است . قلم به نیروی لایتناهی شعوربرتر متصل است و به محض اینکه آنرا در دست می‌گیرید و سطر اول را فروتنانه می‌نگارید مابقی کار را شعوربرتر برایتان انجام می‌دهد !!! همین امروز از این ابزار بزرگ برای کاهش دامنه مجهولاتتان استفاده نمایید و اجازه دهید دیگران نیز از کشفیات  و معلوماتی که شما به این روش کشف می‌کنید بهره‌ببرند که هر چیزی زکاتی دارد و زکات علم ،  انتشار آن است و همین زکات منجر به توسعه معلومات شما می‌گردد !

  الَّذِى عَلَّمَ بِالْقَلَمِ(4علق)

  همان کسی که به وسیله قلم آموخت !

  عَلَّمَ الْانسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْ(5علق)

  به انسان آن چیزی را که برایش معلوم نبود آموخت !

   

  اما در معنای سوم ، علم یعنی آشکار نمودن ! تمامی جهان هستی آشکار شده‌های خداوند هستند . و به همین جهت به آن عالمین یعنی آشکار شده‌ها می‌گویند ! بنابراین یکی دیگر از برداشت‌هایی که از آیات 4و 5 سوره علق خواهیم داشت کاربردی است که در جهت قانون آشکارسازی و تحقق  اهداف‌مان می‌توانیم بهره‌ببریم . اگر این آیات را با این معنا ترجمه نماییم چنین می‌شود :

  همان کسی که بوسیله قلم آشکار نمود ، آشکار کرد برای انسان آن چیزی که برایش آشکار نبود ! 

   

  در این برداشت خداوند ما را به ابزار قلم به عنوان وسیله‌ای در جهت تحقق اهدافمان هدایت می‌کند . یعنی وقتی اهداف و خواسته‌ها زندگی و برنامه‌های روزتان را ثبت ‌می‌کنید احتمال وقوع آنها را افزایش می دهید و از قدرت آشکارسازی خداوند بهره‌مند خواهید شد . همین امروز امتحان کنید . یکی از برنامه‌هایی را که برای فردا خواهان آن هستید که تحقق یابد برای خودتان بر رو
  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 26 مرداد 1394 [ گزارش پست ]

  منبع
  برچسب ها : خداوند ,نوشتن ,انسان ,ابزار ,تحقق ,اهداف ,تحقق اهداف ,الَّذِى عَلَّمَ ,عَلَّمَ بِالْقَلَمِ ,قرار داده ,بِالْقَلَمِ 4علق ,الَّذِى عَلَّمَ بِالْ ,
  متن

  پربازدیدترین مطالب

  آمار امروز سه شنبه 4 مهر 1396

  • تعداد وبلاگ :55472
  • تعداد مطالب :149548
  • بازدید امروز :462162
  • بازدید داخلی :36654
  • کاربران حاضر :230
  • رباتهای جستجوگر:450
  • همه حاضرین :680

  تگ های برتر